Pokud na svých webech máte umístěné reklamy ze systému Google AdSense, možná vám vyskočilo ve správě reklam upozornění na chybějící soubor Ads.txt s výzvou na jeho vytvoření.


Google straší ohrožením vašich příjmů, pokud soubor na webu bude nadále chybět, bohužel ale nevysvětluje moc podrobně, k čemu vlastně Ads.txt slouží. Jsou vaše příjmy skutečně ohroženy a měli byste tedy Google poslechnout?

Co je Ads.txt a k čemu slouží?

Jak už název napovídá, jde o obyčejný textový soubor s příponou .TXT, který nahrajete přes FTP do rootu vašeho webu. Jde tedy o podobný princip jako u souboru robots.txt, který slouží k omezení indexace stránek.

Ačkoli slovo Ads v názvu souboru napovídá, že se soubor týká jednotlivých reklamních ploch, jeho poslání je spíše chránit inzerenty, a to v systémech programatické reklamy. Ty se staly vyhledávaným terčem podvodníků např. skrz takzvaný domain spoofing. Podvodným prodejem reklamy se ročně ztrácí miliardy dolarů. To vyvolalo tlak na ochranu proti těmto podvodům, jejímž výsledkem je právě soubor Ads.txt (ADS = Authorized Digital Sellers, volně přeloženo jako Autorizovaní prodejci elektronické reklamy).

Díky tomuto souboru lze ověřit, zda reklama zakoupená skrz službu programatické reklamy (nejznámější z nich je pravděpodobně Google Ad Manager – dříve DoubleClick) je skutečně zobrazena na cílovém webu a nejde tedy o podvodné jednání. Soubor neslouží k ručnímu ověřování lidem, ale k automatickému ověřování algoritmy služeb programatické reklamy.

Co soubor obsahuje a jak vypadá?

Soubor Ads.txt by měl obsahovat kompletní seznam přímých i zprostředkujících prodejců reklamy na vašem webu – neobsahuje tedy seznam inzerentů, jak by si někdo mohl myslet.

Každý inzerent by měl být zobrazen na jednom řádku v následujícím formátu:

  • Doména prodejce
  • ID účtu vydavatele (tedy vaše ID)
  • Varianta prodeje (přímá, nepřímá)
  • ID služby prodejce reklamy (volitelné)
  • Typ reklamy (volitelné)

V případě AdSense bude mít řádek následující podobu:

google.com, pub-„vaše_ID“, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rozšíření rychle roste

I v České republice je dnes Ads.txt hojně rozšířený a naleznete jej na webu každého většího vydavatele (a vzhledem k tlaku Googlu rychle roste i nasazování u menších vydavatelů a freelancerů). Jak vypadá soubor serveru ihned.cz, se podívejte zde. Celosvětově dnes Ads.txt používá téměř polovina z tisícovky nejnavštěvovanějších stránek dle Alexa.com.

Měli byste soubor na svůj web kvůli Google AdSense umístit?

V minulosti už jsme byli svědky požadavku Googlu na umístění cookies lišty na všechny weby využívající jeho služby. Za chybějící lišty ale nenásledovaly žádné postihy.

V tomto případě ale Google nejedná kvůli regulaci EU, jde o jeho vlastní iniciativu z jasného důvodu. Google patří k největším prodejcům reklamy na světě a každý dolar, který skončí v kapse podvodníka, ohrožuje byznys Googlu. Firma tak dělá maximum pro spokojenost inzerentů, což je důvod, proč začal Google Ads.txt vyžadovat.

Zejména pokud svůj web monetizujete skrz služby programatické, doporučujeme soubor ads.txt neprodleně nasadit. V případě samotného Google AdSense soubor na vašem webu pravděpodobně nemá žádný účinek, ale jak se Google zachová, je otázka. Dle komentáře uživatele Boris D. u tohoto článku, Google při dlouhodobém ignorování výzvy zastaví výdělky plynoucí z daných webů. Může dlouhodobé ignorování vyústit až v zablokování účtu Google AdSense? Pokud se soubory Ads.txt osvědčí, možná Google přikročí i k takovému kroku.

Jak soubor na web umístit?

Pokud máte menší web a využíváte jen Google AdSense, Google vám v administraci nabídne vygenerovaný soubor, který jednoduše nahrajete do základní složky svého hostingu na FTP pro každý web. Majitelé webů na WordPressu mohou využít i plugin Ad Inserter, který má správu souboru integrovanou.

Další použité zdroje, na které nevede odkaz z článku:

https://iabtechlab.com/ads-txt-about/

https://ppcprotect.com/what-is-ads-txt/

https://digiday.com/media/what-is-programmatic-advertising/

https://www.match2one.com/blog/what-is-programmatic-advertising/

https://clearcode.cc/blog/ads-txt/

Začněte nezávaznou poptávkou