Pokud na svých webech máte umístěné reklamy ze systému Google AdSense, možná vám vyskočilo ve správě reklam upozornění na chybějící soubor Ads.txt s výzvou na jeho vytvoření.


Google straší ohrožením vašich příjmů, pokud soubor na webu bude nadále chybět, bohužel ale nevysvětluje moc podrobně, k čemu vlastně Ads.txt slouží. Jsou vaše příjmy skutečně ohroženy a měli byste tedy Google poslechnout?

Co je Ads.txt a k čemu slouží?

Jak už název napovídá, jde o obyčejný textový soubor s příponou .TXT, který nahrajete přes FTP do rootu vašeho webu. Jde tedy o podobný princip jako u souboru robots.txt, který slouží k omezení indexace stránek.

Ačkoli slovo Ads v názvu souboru napovídá, že se soubor týká jednotlivých reklamních ploch, jeho poslání je spíše chránit inzerenty, a to v systémech programatické reklamy. Ty se staly vyhledávaným terčem podvodníků např. skrz takzvaný domain spoofing. Podvodným prodejem reklamy se ročně ztrácí miliardy dolarů. To vyvolalo tlak na ochranu proti těmto podvodům, jejímž výsledkem je právě soubor Ads.txt (ADS = Authorized Digital Sellers, volně přeloženo jako Autorizovaní prodejci elektronické reklamy).

Díky tomuto souboru lze ověřit, zda reklama zakoupená skrz službu programatické reklamy (nejznámější z nich je pravděpodobně Google Ad Manager – dříve DoubleClick) je skutečně zobrazena na cílovém webu a nejde tedy o podvodné jednání. Soubor neslouží k ručnímu ověřování lidem, ale k automatickému ověřování algoritmy služeb programatické reklamy.

Co soubor obsahuje a jak vypadá?

Soubor Ads.txt by měl obsahovat kompletní seznam přímých i zprostředkujících prodejců reklamy na vašem webu – neobsahuje tedy seznam inzerentů, jak by si někdo mohl myslet.

Každý inzerent by měl být zobrazen na jednom řádku v následujícím formátu:

  • Doména prodejce
  • ID účtu vydavatele (tedy vaše ID)
  • Varianta prodeje (přímá, nepřímá)
  • ID služby prodejce reklamy (volitelné)
  • Typ reklamy (volitelné)

V případě AdSense bude mít řádek následující podobu:

google.com, pub-„vaše_ID“, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rozšíření rychle roste

I v České republice je dnes Ads.txt hojně rozšířený a naleznete jej na webu každého většího vydavatele (a vzhledem k tlaku Googlu rychle roste i nasazování u menších vydavatelů a freelancerů). Jak vypadá soubor serveru ihned.cz, se podívejte zde. Celosvětově dnes Ads.txt používá téměř polovina z tisícovky nejnavštěvovanějších stránek dle Alexa.com.

Měli byste soubor na svůj web kvůli Google AdSense umístit?

V minulosti už jsme byli svědky požadavku Googlu na umístění cookies lišty na všechny weby využívající jeho služby. Za chybějící lišty ale nenásledovaly žádné postihy.

V tomto případě ale Google nejedná kvůli regulaci EU, jde o jeho vlastní iniciativu z jasného důvodu. Google patří k největším prodejcům reklamy na světě a každý dolar, který skončí v kapse podvodníka, ohrožuje byznys Googlu. Firma tak dělá maximum pro spokojenost inzerentů, což je důvod, proč začal Google Ads.txt vyžadovat.

Zejména pokud svůj web monetizujete skrz služby programatické, doporučujeme soubor ads.txt neprodleně nasadit. V případě samotného Google AdSense soubor na vašem webu pravděpodobně nemá žádný účinek, ale jak se Google zachová, je otázka. Dle komentáře uživatele Boris D. u tohoto článku, Google při dlouhodobém ignorování výzvy zastaví výdělky plynoucí z daných webů. Může dlouhodobé ignorování vyústit až v zablokování účtu Google AdSense? Pokud se soubory Ads.txt osvědčí, možná Google přikročí i k takovému kroku.

Jak soubor na web umístit?

Pokud máte menší web a využíváte jen Google AdSense, Google vám v administraci nabídne vygenerovaný soubor, který jednoduše nahrajete do základní složky svého hostingu na FTP pro každý web. Majitelé webů na WordPressu mohou využít i plugin Ad Inserter, který má správu souboru integrovanou.

Další použité zdroje, na které nevede odkaz z článku:

https://iabtechlab.com/ads-txt-about/

https://ppcprotect.com/what-is-ads-txt/

https://digiday.com/media/what-is-programmatic-advertising/

https://www.match2one.com/blog/what-is-programmatic-advertising/

https://clearcode.cc/blog/ads-txt/

Pojem WordPress dnes často znají i ti, kteří se tvorbě webových stránek nevěnují. I přes masovou rozšířenost tohoto systému ale kolem něj panuje řada mýtů. Podle nás je WordPress nejlepším řešením pro většinu malých a středních webů. Přečtěte si proč.

1) Stránky můžete udělat rychle a levně

Základní instalace stránek na WordPressu trvá jen několik minut. Spolu se zakoupením domény a hostingu se s trochou cviku vejdete do jedné hodiny. Pokud si vystačíte s některou ze zdarma dostupných šablon bez větších úprav, stránky můžete mít hotové během jediného dne.

Pokud tvoříte šablonu s pokročilými funkcemi na míru, tvoříte větší množství nového obsahu, nejčastěji spuštění nového webu po klienta trvá řádově týdny a náklady se pohybují v desítkách tisíc Kč. Vývoj podobných projektů zcela od základu by byl časově i finančně několikanásobně náročnější.

Je to díky tomu, že s WordPressem odpadá obrovské množství práce s navrhováním a programováním architektury kolem „jádra“ webu. Vše potřebné máte jednoduše hotovo jen tím, že během několika minut zcela zdarma stáhnete WordPress z internetu a nainstalujete si jej na svůj hosting. A vývojář teprve na tomto základu začíná stavět „obal“ v podobě vašich stránek.

2) Problémy mají snadná řešení

Pokud zmíněné jádro WordPressu nemá funkci, kterou na svém webu potřebujete, je díky rozšířenosti WordPressu pravděpodobné, že už stejný požadavek řešil někdo před vámi. WordPress disponuje databází tisíců zásuvných modulů (pluginů), které doplňují jádro o další funkce. Téměř vždy dokonce naleznete potřebný plugin zdarma. A pokud ne, je zde ještě velká šance najít plugin za rozumný poplatek.

Velmi často lze také požadavek velmi jednoduše naprogramovat. Jádro systému poskytuje prostor k úpravám a funkcím na míru – které lze opět realizovat značně rychleji a levněji než u vlastního systému programovaného na míru.

3) Rychlost a bezpečnost webu

Jeden z největších mýtů, který kolem WordPressu panuje, je, že stránky jsou na něm pomalé a nebezpečné. Pokud tomu tak je (a u velké části webů na WP jde bohužel o realitu), je to z důvodu nevhodného postupu při jeho vývoji.

Pokud na WordPress nasadíte koupenou šablonu a 30 náročných pluginů, nemůžete se divit, že se stránky načítají nepatřičně dlouho. Pokud pak navíc necháte jádro, šablonu i pluginy roky bez aktualizací, jde o pozvánku pro hackery, kteří na podobné weby cílí.

Jak tedy mít WordPress rychlý a bezpečný? Rychlost lze dále optimalizovat správným nastavením cachování, optimalizací obrázků na webu, minifikací zdrojového kódu apod.

Bezpečnost webu lze správnými kroky několikanásobně zvýšit a riziko napadení webu tak prakticky eliminovat. Nechte si udělat vlastní šablonu na míru, pluginem řešte jen náročné funkce, u kterých by vlastní vývoj nedával ekonomicky smysl. Stránky postavte tak, aby nebyl problém aktualizovat jádro WordPressu, pluginy a šablonu – a dejte svému vývojáři možnost se o web průběžně starat.

Zkrátka, pokud to s WordPressem umíte, jde o rychlý a bezpečný systém. Pokud váš WP takový není, sežeňte si kvalitního vývojáře.

4) Správu webu zvládne i běžný uživatel

Ačkoli vývoj stránek doporučujeme svěřit do rukou specialisty, samotnou správu obsahu (úprava a přidávání textů, změny obrázků, SEO…) zvládne po krátkém zaškolení úplně každý. WordPress v tomto ohledu překonává všechny podobné open-source systémy i velkou většinu komerčních redakčních systémů (mnohdy dokonce i ty, které si velké firmy nechávají dělat na míru dle svých vlastních požadavků!).

A pokud máte kvalitního „wordpressáka“, který vše vhodně připraví, stane se správa obsahu opravdu banální záležitostí.

5) Komunita kolem WordPressu

Pokud nenaleznete řešení svého problému v databázi zásuvných modulů a vývojář tak bude muset napsat vlastní, i v tomto případě to může být jednoduší, než se na první pohled zdá. Díky tomu, že s WordPressem pracují po celém světě miliony lidí, lze nalézt řešení mnoha problémů na diskusních fórech, blozích a specializovaných serverech. Často tak potřebnou část kódu jednoduše najdete na internetu a snadno implementujete do svých stránek.

Stejně tak naleznete návody ke spoustě dílčích úkonů (změna domény či hostingu, nastavení stránek, různá vylepšení…). Po celém světě se prakticky každý den konají nejrůznější konference, školení, semináře… Komunita WordPressu mezi sebou vzájemně sdílí své zkušenosti a společně dělá WordPress lepším a ovladatelnějším. S ostatními systémy jde o nesrovnatelnou situaci.

6) Vývoj webu snadno převezme někdo jiný

Ukončujete z nějakého důvodu spolupráci se svým vývojářem? Pokud nejedete na WordPressu, může se jednat o problém. V případě WP ale naleznete v Česku stovky wordpressařů, a pokud dokážete komunikovat v angličtině, máte výběr takřka neomezený. Kdokoli může navázat prakticky druhý den přesně tam, kde předchůdce přestal – a mnohdy bez toho, aby si museli práci vzájemně předávat. Sázka na WordPress tak šetří náklady i do budoucna.

7) Univerzálnost WordPressu

Ačkoli je WordPress původně redakčním systémem pro blogery, postupně se z něj stal univerzální CMS, na kterém lze postavit téměř libovolný obsahový web. Velmi často na něm tak běží osobní i firemní prezentace (včetně této), internetové magazíny – a dnes už dokonce i malé e-shopy nebo diskusní fóra. Limity má WordPress jen tam, kde mají limity vaše fantazie a zkušenosti vývojáře.

8) Ani v Česku se s WP neztratíte

Komunita kolem WordPressu je dostatečně aktivní i v České republice. Moduly pro specifické funkce tak naleznete i u nás. Například malé e-shopy se nemusí bát s napojením webu na místní dopravce, srovnávače zboží, fakturační systémy apod.

Dostupní jsou u nás i kvalitní vývojáři, vybírat můžete ze stovek tuzemských firem i živnostníků. Žádný jiný redakční systém podobnou základnu v Česku nenabízí.

9) Vyhledávače mají WordPress rády

WordPress je velmi dobře připraven pro vyhledávače. Ostatně původní zaměření – blogovací redakční systém – k tomu přímo vyzývá. Když navíc programátor web správně připraví a nasadí vhodný SEO plugin, máte ideální podhoubí pro stránky, které budou čtenáře či zákazníky z vyhledávačů přitahovat jako magnet. I naše magazíny jPub ostatně do značné míry stojí na návštěvnosti z vyhledávačů a všechny běží na WordPressu.

10) WordPress není zaseknutý v minulosti

Mnohé komerční i open-source systémy při používání a jejich správě působí dojmem, že byly vyvinuty přes 15 lety. WordPress takový není. Jeho administrace je připravena i pro používání z mobilu, v administraci se dobře orientuje i méně zkušený počítačový uživatel a i pro vývojáře se jedná o velmi přívětivou záležitost. Komunita do jádra systému velmi rychle implementuje novinky dle nejnovějších technologií a i samotní vývojáři vyvíjí nové šablony a pluginy s převratnými funkcemi – a ty staré pečlivě udržují a aktualizují. S WordPressem zkrátka nejste zamrzlí v roce 2000.

Začněte nezávaznou poptávkou